wtorek, 18 lipca 2017

Jaki to znak?

Poruszając się po szlakach turystycznych pieszych w górach czy na nizinach widzimy często charakterystyczne oznakowania w postaci trzech poziomych pasków, z których dolny i górny są białe, a środkowy w innym kolorze. To są te piesze. Ale po kolei...


W Polsce jest ponoć 63 tys. km szlaków turystycznych, które są wytyczane, wyznaczane i utrzymywane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze (PTTK). Obok szlaków pieszych wyróżniamy także:
- konne
- rowerowe
- kajakowe
- narciarskie
- ścieżki

Każdy z rodzajów ma swoje specyficzne oznakowanie. Na obecną chwilę skupię się nad szlakami pieszymi. Tu rozróżniamy pięć podstawowych kolorów, które nie oznaczają stopniów trudności. Podkreślam to z całą stanowczością - NIE OZNACZAJĄ STOPNI TRUDNOŚCI. Np szlak czarny nie jest uważany za najtrudniejszy, co często słyszę w górach od turystów. Poniżej na infografice wytłumaczone jest ich znaczenie.Zdażają się miejsca, gdzie trafimy na wszystkie pięć kolorów szlaków. Zależy to oczywiście od zagęszczenia sieci tras pieszych w danym rejonie, co szczególnie widoczne jest w Tatrach, Karkonoszach czy Bieszczadach. Oczywiście znaczenie kolorów jest dość umowne i zdarza się, że czarny czasem jest trudnym szlakiem, a zielony dość prostym do przejścia. Czerwony z reguły jest długi, a żółty jest "dojściówką". Tu ciekawostka a propos koloru żółtego. Szlak o tej barwie biegnie dookoła Rzeszowa i ma ponad 120 km długości. Taka pętla marzy mi się dookoła Kolbuszowej - mam już nawet wytyczony na mapie jej przebieg :)

Znakowane szlaki ułatwiają zdecydowanie poruszanie się w terenie. Choć nie zawsze jest to łatwe i trzeba uważać, aby nie zejść przypadkiem z trasy (szczególnie w miejscach, gdzie oznakowanie przedstawia wiele do życzenia lub akurat trwały jakieś prace, np. wycinka drzew).


Warto także wiedzieć jak długo mamy do czynienia ze znakowanymi szlakami turystycznymi. Na ziemiach polskich zaczęto po raz pierwszy wyznaczać i znakować trasy w Tatrach, a czyniło to Towarzystwo Tatrzańskie w momencie, gdy odkrywano ten rejon dla turystów. Był to rok 1887. Chcąc im ułatwić poruszanie się po górach zaczęto więc znakować trasy.

W następnym poście przybliżę przebieg szlaków pieszych na terenie naszego powiatu. Jest ich dość sporo.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz