środa, 12 lipca 2017

Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry to miasto w województwie śląskim, w obrębie Gónośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jego początki sięgają XVI wieku, kiedy to zaczęto wydobywać zalegające tu rudy srebra, ołowia i cynku. Zresztą to nie jedyne miejsce, gdzie je wydobywano. Słynie z tego także Olkusz, gdzie wydobywno je już w XIII wieku.

Tarnowskie Góry mają też ciekawą historię.

Dlaczego piszę dziś o Tarnowskich Górach? Pierwszy powód to wpisanie tutejszej zabytkowej kopalni srebra na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako 15 obiektu w naszym kraju. Drugi powód - to powiew wspomnień z dzieciństwa i jak do tej pory jedyny pobyt w tym miejscu. Wspomnienia na tyle trwałe, że do dziś pamiętam moment przepłynięcia łodzią w sztolni Czarnego Pstrąga.

polskieszlaki.pl

270 metrów łodzią, i jeszcze około 1,5 km pod ziemią 40 m., a to wszystko w czasie 90 minut zwiedzania.kopalniasrebra.pl
Więcej informacji i fotografi na stronie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Miasto leży na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego, na którym znajdują się 42 obiekty. Obok opisywanej kopalni warto odwiedzić kopalnię Guido w Zabrzu, Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, radiostację w Gliwicach czy browary w Cieszynie, Tychach i Żywcu (o turystyce piwnej będzie osobny post).

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach to kolejne miejsce, które polecm na wakacje do odwiedzenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz