piątek, 14 lipca 2017

Na Grunwald!

Jutro mija kolejna, 607 już rocznica bitwy pod Grunwaldem. W swoim czasie była to jedna z większych batalii.

Więcej o bitwie na portalu Histmag

Dlaczego o tym historycznym temacie tutaj? Ano dlatego, że samo miejsce bitwy stało się niezwykłą atrakcją turystyczną odwiedzaną rocznie przez tysiące turystów z całego świata, chcących zobaczyć miejsce bitwy, gdzie zadano klęskę wielkiemu zakonowi krzyżackiemu.

iuve.pl
Co roku w dniu 15 lipca odbywa się na polach grunwaldzkich wielkie widowisko plenerowe mające na celu rekonstrukcję bitwy. Oczywiście nie jest to do końca możliwe, gdyż po obu stronach było o wiele więcej rycerzy niż to jest podczass inscenizacji (około 3 tysięcy, z czego w polu około półtora tysiąca). Za to liczba oglądających to wszystko na pewno przewyższa liczbę połączonych obu armii: polsko-litewskiej i krzyżackiej. Podaje się liczbę nawet 80 do 100 tysięcy widzów.

Tegroroczna inscenizacja jest już po raz dwudziesty. Organizatorzy zapraszają jak co roku, oferując bogaty program, którego punktem kulminacyjnym jest oczywiście sama "bitwa".

Zachęcam, jeżeli ktoś jest w pobliżu. Ja osobiście wolę oglądać to miejsce w innym czasie, po za "dniami szczytu". Warto odwiedzić także Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej, przespacerować się po polach alejkami, odwiedzając poszczególne miejsca.

Wiem, że to daleko (ponad 450 km), ale warto przy okazji pobytu na Warmii czy Mazurach nie pomijać tego miejsca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz