To wszystko spowodowało, że od XV wieku zaczęto w Europie budować kalwarie. Miejsca, które miały przypominać swym położeniem głównie Jerozolimę. Były to zespoły kaplic. Ich liczba była różna: od kilku, do nawet kilkudziesięciu.
W Polsce pierwsza kalwaria (słowo łacińskie odpowiednie dla hebrajskiego "golgota" - czaszka) powstała w dobrach Mikołaja Zebrzydowskiego w okolicach Wadowic na początku XVII w. Ta kalwaria jest też najbardziej znaną w świecie z wszystkich na ziemiach polskich. Znalazło to odbicie w wpisaniu jej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako obiekt unikatowy i niezwykle cenny.
Co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej (tutaj do obejrzenia wirtualna wycieczka) i wielu innych w Polsce mają miejsce widowiskowe misteria męki pańskiej.
Warto jednak zobaczyć inne kalwarie. Najbliższą nam i znaną jest Kalwaria Pacławska na południe od Przemyśla. Inne ciekawe w Polsce to: Góra Kalwaria, Góra Św. Anny, Pakość, Wejherowo, Wambierzyce. Warto te miejsca odwiedzać nie tylko przy okazji Wielkiego Piątku, ale i w przez cały rok.
Wszystkiego co najlepsze...Pogodnych i spokojnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz