sobota, 30 kwietnia 2016

Skałki i zamek - weekend majowy

Jeżeli pogoda dopisze już wiem gdzie wybiorę się w ten majowy weekend.

Zachęcam do wyjazdu niedaleko, na południe naszego województwa w okolice Krosna. Szczególnie w tych najbliższych dniach, gdyż nad miastem będzie się unosiło dziesiątki balonów. Jak co roku bowiem rozgrywane są Balonowe Mistrzostwa Polski oraz Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe. W bieżącej edycji ma wystartować ponad 50 zawodników, którzy przez trzy dni (sobota, niedziela i poniedziałek) będą rywalizować na krośnieńskim niebie. A przy okazji fajne koncerty zapowiadają.

Ja jednak zachęcam, aby zatrzymać się przed Krosnem (stąd też będzie można zapewne podziwiać balony), a dokładnie w Czarnorzekach. Tu znajduje się ciekawy rezerwat przyrody nieożywionej "Prządki". Jego początki sięgają 1957 roku, kiedy objęto ten teren ochroną prawną. Jednak już wcześniej cieszył się sporą popularnością wśród turystów.

Znalezione obrazy dla zapytania Prządki rezerwat
www.maszwolne.pl

Znalezione obrazy dla zapytania Prządki rezerwat
www.carpatiabiznes.pl


Prządki to wystające nawet do 20 m ponad ziemię ostańce gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego noszące specyficzne nazwy: Herszt, Prządka Baba, Prządka Matka. Związane są one z kształtami skał a także licznymi legendami opowiadającymi o nich. Rezerwat możemy zwiedzać znakowanymi szlakami, wspinając się po niższych skałkach.

Do rezerwatu z Kolbuszowej jest między 70 km (przez Sędziszów Młp.) do 78 km (jadąc przez Rzeszów). Dodatkowo możemy niejako przy okazji odwiedzić pobliski zamek Kamieniec w Odrzykoniu. Możemy tam dojechać samochodem z Czarnorzek lub też dojść szlakiem z rezerwatu (około pół godziny).

Znalezione obrazy dla zapytania zamek Kamieniec
www.autopodroze.pl


Wzniesiony na skale (452 m) zamek początkami sięga XIV wieku, wzniesiony w czasach Kazimierza Wielkiego. Jego właścicielami byli m.in. Kamienieccy, Bonerowie, Firlejowie oraz Skotniccy. Pomiędzy tymi dwoma ostatnimi rodzinami mieszkającymi w dolnym i górnym zamku rozgorzał spór, który podzielił zamek na dwie części. Ta historia dała pomysł Aleksandrowi Fredrze do napisania "Zemsty". Zresztą był właścicielem części zamku. W średniowieczu forteca składała się z zamku górnego, średniego oraz dwóch podzamczy. Kamieniec popadł w ruinę po "potopie szwedzkim". Zamek można zwiedzać, jest tu usytuowane też muzeum zamkowe i sala tortur.

Do poczytania też o zamku Kamieniec.

Jutro ma być pogoda...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz